Horizontal Boring Machine KRAFT HBM-130 | HBM-130L | HBM-130XL
"Horizontal Boring Machine KRAFT HBM-130 | HBM-130L | HBM-130XL, Year of manifacturing Fabrikneu"
InsertionNo. # P0077150
Machine type: Horizontal Boring Machine
Manufacturer: KRAFT
Year of manifacturing: Fabrikneu
Type: HBM-130 | HBM-130L | HBM-130XL
Condition: used
Attended time: h
Number of reference: p77631
  • ID: P0077150
  • 2037
  • Price
  • on request
MakeKRAFT
Type of machineHBM-130 | HBM-130L | HBM-130XL
Year of manufactureFabrikneu
Machine's weight22,5|24,5|25,5 t
Spindle diameter130|130|130 mm
Torque on the spindle3200 Nm
spindel speed4-800 1/min
x-travel1600|2000|2000 mm
y-travel1400|1800|1800 mm
z-travel2000 mm
max. Table load8|10|10 t
Gear stages4 Stk.
Fast feed (speed)X/Y/Z/W: 2500 mm/min
B-axis (table)360x1 deg;
T-gutter9/11/12 Stk.
T-slot - width28 mm
ISO spindle taper50 ISO
Main motor22 kW
U-axis250 mm
Delivery periodca. 5-6 Monate
W-Achse (Spindel längs) 900 mm
Tischgröße 1600 x 1400|1800 x 1600|2200 x 2000 mm
Planschieber Oslash;:750 mm